BARMETAL: Digitalizácia, automatizácia a dekarbonizácia: Príležitosť na posilnenie kolektívneho vyjednávania v kovopriemysle
Úvodné stretnutie k projektu BARMETAL 22. novembra 2022
22. november 2022
Úvodné stretnutie projektu BARMETAL sa konalo 22. novembra 2022 v hybridnej forme - osobne na Scuola Superiore Sant'Anna v Pise a online.
Štruktúra stretnutia plynule nadväzovala na plánovaný program. Po prehľade konzorcia, štruktúry projektu a kľúčových výskumných cieľov bolo vedúcimi výskumnými tímami predstavených všetkých 8 pracovných balíkov (WP) projektu.
Zástupca WIF po predstavení súboru údajov kolektívnych zmlúv vyzval jednotlivé výskumné tímy, aby zhromaždili čo najviac kolektívnych zmlúv týkajúcich sa sektora kovov v krajinách, ktoré ich zaujímajú, s cieľom splniť ciele WP 4 a obohatiť samotný súbor údajov.
Následne boli predstavené ciele projektu z hľadiska komunikácie a šírenia informácií a administratívni pracovníci Scuola Sant'Anna sa zaoberali aspektmi týkajúcimi sa správy a riadenia projektu.
Workshop sa ukončil spätnou väzbou od neakademických partnerov a diskusiou členov výskumných tímov o otvorených otázkach týkajúcich sa stratégie výberu prípadových štúdií, s osobitným dôrazom na výber záujmových výrobných odvetví, vybudovanie webovej stránky projektu a vytvorenie loga a vymedzenie programu ďalších stretnutí.
Pokiaľ ide o prvý bod, návrh oddelenia SSSA zodpovedného za WP2 je vypracovať koordinovanú stratégiu výberu prípadov medzi rôznymi výskumnými tímami, aby sa vytvoril výskumný projekt založený na porovnávaní rôznych premenných a skúmaní dynamiky kolektívneho vyjednávania v rámci dodávateľských reťazcov.
Pokiaľ ide o výber referenčných sektorov, ukázal sa všeobecný záujem o automobilový priemysel, ale zároveň potreba zahrnúť do výskumného plánu aj iné výrobné pododvetvia súvisiace s kovospracujúcim priemyslom. Výskumný tím zodpovedný za pracovný balík 2 preto predloží návrh podsektorov, ktoré sú predmetom záujmu pre výskum a ktoré budú prerokované s ostatnými výskumnými tímami na osobitnom stretnutí, ktoré sa uskutoční v blízkej budúcnosti.
Pokiaľ ide o konštrukciu webovej stránky a vytvorenie loga, WIF dal k dispozícii logo, zatiaľ čo webová stránka, za ktorú zodpovedá jednotka CELSI, bude predmetom ďalších rokovaní.
Napokon, pokiaľ ide o stanovenie programu, dohodlo sa, že približne každé dva mesiace sa uskutoční všeobecné stretnutie rôznych výskumných tímov, ktoré sa bude konať vo vopred určený a pravidelný deň. Okrem toho sa môžu zvolávať ďalšie špecializované zasadnutia o konkrétnych otázkach, na ktorých sa budú zúčastňovať členovia výskumných tímov so záujmom o danú tému.
Konzorcium sa dohodlo na nasledujúcich opatreniach, ktoré treba prijať:
Vybrať odvetvia relevantné pre kolektívne vyjednávanie (WP4) Definovať koordinovanú stratégiu výberu s cieľom vymedziť zber informácií a analýzu prípadových štúdií (WP2 a WP3) Vykonať úkony pre logo a webovú stránku projektu Definovať program stretnutí.
Prezentácie:
- Project scope
- WP2: Conceptualizing digitalization, automatization and decarbonization as opportunities and challenges for adapting collective bargaining in the metal sector
- WP3: Country case studies on collective bargaining processes in the metal sector
- WP4: Collection and analysis of CBAs in the metal sector – bargaining outcomes in response to digitalization, automatization and decarbonization
- Consortium overview, project structure and key research objectives